fbpx


Coś jednak jest w powiedzeniu „być młodym duchem”.

Zapraszam do bardzo ciekawego artykułu, opisującego badania Uniwersytetu w Kalifornii na temat mózgu osób praktykujących medytację. Neurolodzy na wydziale medycyny Uniwersytetu UCLA porównali mózgi osób medytujących i niemedytujacych i zauważyli, że osoby powyżej 50 roku życia, średnio o blisko 7,5 lat mieli „młodsze mózgi” od swoich rówieśników nie praktykujących medytacji.

W jaki sposób porównano „wiek mózgu”?

Starzeniu mózgu towarzyszy spadek wielkości mózgu. Ma to związek z utratą wraz z wiekiem tkanki łącznej w mózgu, nazywanej często kurczeniem się mózgu. Wszystko to wpływa na pamięć, regulację emocjonalną i funkcje wykonawcze.

Nowe badania na Wydziale Neurologii UCLA School of Medicine pokazują, że długoterminowi medytujący mają młodszy mózg (wyższe stężenie tkanki łącznej w regionach mózgu najbardziej zubożonych przez starzenie).

Innymi słowy, badanie wykazało, że praktyka medytacji może pomóc w opóźnieniu procesów starzenia mózgu i ochronić go przed związanym z wiekiem spadkiem jego sprawności.

Do analizy wykorzystano dane obrazowania mózgu z wcześniejszego badania, w którym obserwowano wpływ medytacji na grubość kory mózgowej.
Teraz dodatkowo zbadano, czy szacowany skład mózgu medytujących w wieku 50 lat i więcej różni się od składu osób nie medytujących.

Aby odpowiedzieć na to pytanie, naukowcy porównali obrazy mózgów dopasowanej próbki 50 medytujących i 50 osób z grupy kontrolnej, która nie medytowała w wieku od 24 do 77 lat. W badaniu wzięło udział 28 mężczyzn i 22 kobiety, (średni wiek wynosił 51,4 lat). Osoby medytujące miały średnio 20 lat doświadczenia w medytacji (od 4 do 46 lat).

Naukowcy do oceny wieku mózgu zastosowali indeks BrainAGE, który przekłada wielowymiarowe wzorce starzenia mózgu na jeden wynik, reprezentujący różnicę między szacowanym wiekiem mózgu a wiekiem faktycznym danej osoby. Wyższe wyniki negatywne sugerują, że mózg danej osoby jest młodszy niż wiek chronologiczny i tak np. wartość -5 dla 55-latka sugeruje wzorzec starzenia się mózgu 50-latka i odwrotnie.

Podsumowując, wyniki te wydają się sugerować, że medytacja jest korzystna dla utrzymania dobrej kondycji mózgu, skutecznie chroniąc przed atrofią związaną z wiekiem z konsekwentnie wolniejszym tempem starzenia się mózgu przez całe życie.

https://www.mindful.org/meditators-younger-brains/

Share This